VILÁGŰR-FANTASY >> EGY VILÁGŰRREL FOGLALKOZÓ LAP:)gYERE MINDEN NAP!
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Navigation

>> Online
>>
Világűr
>>
Fekete lyuk
>>
Extras

 

 

Buborékfújó fekete lyuk

A nagy bázisvonalú rádiótávcső-rendszer (Very Large Array, VLA) legújabb felvételei látványos és bonyolult szerkezetet tártak fel a mintegy 50 millió fényévre levő Virgo galaxishalmaz legnagyobb galaxisában, az M87-ben. Már régebben gyanították, hogy a galaxis szívében van egy szupernehéz fekete lyuk, amelynek irányából csaknem fénysebességű részecskékből álló nyalábok indulnak ki.
Tovább >>

 
“Buborékfújó” fekete lyuk az M87-ben

A nagy bázisvonalú rádiótávcső-rendszer (Very Large Array, VLA) legújabb felvételei látványos és bonyolult szerkezetet tártak fel a mintegy 50 millió fényévre levő Virgo galaxishalmaz legnagyobb galaxisában, az M87-ben. Már régebben gyanították, hogy a galaxis szívében van egy szupernehéz fekete lyuk, amelynek irányából csaknem fénysebességű részecskékből álló nyalábok indulnak ki. A minden korábbinál részletgazdagabb felvételek elemzése azt sugallja, hogy felül kell vizsgálni az eddigi elképzeléseket arról, milyen fizikai folyamatok okozhatják a galaxishalmazok magjának erőteljes röntgensugárzását.
Az M87, amelyet Charles Messier francia csillagász fedezett fel 1781-ben, a Virgo galaxishalmaz legerő-sebb rádiósugárzó-forrása. Ezt először 1947-ben figyelték meg, ám a korabeli műszerek felbontóképessége még nem volt elegendő a részletek elemzésére. Mégis, már akkor észlelték, hogy a belsejében 100 ezer fényévnél nagyobb kiterjedésű szerkezetek vannak. Ennél sokkal többet azonban az elkövetkező több mint fél évszázadban sem sikerült megállapítani. Csak a VLA mostani felvételei kezdenek fényt deríteni a rejtélyre.

Az M87 részletei különféle hullámhosszakon
– háttérkép a VLA új felvétele az M87 galaxisról
a nagyméretű, rádiósugárzó “buborékok”-kal.

A felvételeken két nagy, több mint 200 ezer fényév kiterjedésű,
uborékszerű nyúlvány figyelhető meg, amelyek erőteljes rádiósugárzást bocsátanak ki. “Úgy véljük, ezeket a galaxis magjából kifelé áramló anyag táplálja” – mondja Frazer Owen, a socorrói rádiócsillagászati obszervatórium (National Radio Astronomy Observatory, NRAO) munkatársa. A most felfedezett “buborékok” a galaxis röntgensugárzó tartományának belsejében vannak. A röntgensugárzás az eddigi feltételezések szerint abból ered, hogy a galaxis lehűlő gázfelhői egyre gyorsabban zuhannak a galaxismag gravitációs központja felé. Ezekben a buborékokban azonban egy épp ellentétes irányú, kifelé tartó anyagáramlás figyelhető meg, amely az eddigi adatok szerint több energiát visz magával a galaxis magjából, mint amennyit kisugároz, tehát egyre forróbbá válik. Vagyis a sugárzás – legalábbis a rádióhullámhosszak tartományában – nem befelé zuhanó, lehűlő gázoktól, hanem kifelé áramló, forró anyagtól származik. “Ez, persze, nem zárja ki azt, hogy a röntgensugárzás viszont valóban a befelé zuhanó hideg gázoktól ered. De mindenképpen azt sugallja, hogy a sugárzás keletkezésének mechanizmusa jóval bonyolultabb, mint gondoltuk” – mondja Owen. Mindenesetre már az is meglepő paradoxon, hogy a mindent bekebelező fekete lyuk környezetéből kifelé is áramlik anyag – feltételezések szerint ezt a fekete lyuk tengely körüli forgása magyarázhatja.
Egy másik ellentmondás viszont feloldódott: a korábbi elmélettel szemben ugyanis megfogalmazódott egy olyan kritika, hogy a befelé zuhanó hűlő gázfelhők sűrűbb részein új csillagok képződését lehetne megfigyelni, ennek azonban semmi jele nincs. Owen szerint az új megfigyelésekből az is következik, hogy a befelé eső gáztömegeknek a galaxismaghoz közeli részeiben ilyen sűrűsödések nem alakulhatnak ki, mivel a kifelé tartó anyagáramlás elsöpörné őket.

 

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.